Kako da se riješite neželjene pošte

Piše: Karlo Mjeda | Objavljeno: 31.03.2017.
  • Kako da se riješite neželjene pošte

Neželjena pošta predstavlja realnost u internetskom svijetu, a radi se o pošti u čijem se privitku može naći i zlonamjerni softver. Problem nije samo sadržaj poruka nego i njihova brojnost, zbog čega je e-sandučić zatrpan nepotrebnom poštom. Kako se riješiti neželjene pošte?

E-pošta postoji s razlogom kako bi svaki korisnik mogao biti povezan s drugim osobama i tvrtkama preko kojih će dobivati sve potrebne informacije. Njezina svrha je da omogući dobivanje važnih poruka.

Većina klijenata koji koriste e-poštu bilo kod Macintosha ili Microsofta već imaju ugrađene filtre za neželjene poruke, koje se potom spremaju u mapu za smeće.

Dobro je što svaki korisnik može sam konfigurirati filtar kako bi izdvojio sve što se smatra neželjenom poštom. To može učiniti tako što će propuštati ili blokirati poštu od određenih primatelja.

Treba izbjegavati objavljivanje e-adrese na internetu jer razni pošiljatelji neželjenih poruka upravo pretražuju internet kako bi mogli pronaći više adresa na koje će slati određeni sadržaj.

Stručnjaci savjetuju oprez prilikom davanja e-adrese, a kada je u pitanju korespondencija putem maila gdje sudjeluje više korisnika, bilo bi dobro da se umjesto opcije “Cc” odabere opcija “Bc” jer tako će i drugi dobiti potrebnu poruku, ali im e-adrese drugih primatelja neće biti vidljive.

Kako se još riješiti neželjene pošte? Takvu bi poštu trebalo obrisati prije nego se otvori. Treba pripaziti na neispravan pravopis u zaglavlju, zatim na sumnjive adrese pošiljatelja ili na vrijeme kada je e-pošta poslana.

Ako se ipak otvori neželjena pošta, na nju nikako ne treba odgovarati te klikati na slike, reklame ili bilo koje druge poveznice koje bi pošiljatelju mogle pokazati da se radi o aktivnoj e-adresi.

Ukoliko je osoba primila neželjenu poštu koju je navodno poslala kartična kuća ili banka treba biti oprezan jer obično se radi o porukama u kojima se nalazi zahtjev da se slijedi poveznica. Nju nikako ne bi smjelo kliknuti.

Dobro je imati dvije e-adrese, jednu za internetske transakcije, a drugu za osobnu korespondenciju. Neželjena pošta može se blokirati od strane pružatelja internetskih usluga, ali prije toga svaki korisnik mora prijaviti određenu poštu za koju ne želi da mu više dolazi na adresu.

Pročitajte slijedeće