Repa

Piše: Ida Serdarević | Objavljeno: 06.10.2017.
  • Repa

-kraljica detoksikacije - koristite repu u prehrani - vrlo je bogata vlaknima, štiti od raka i pomaže u skidanju suvišnih kilograma.
Repa ima snažan detoksikacijski učinak, te se nakon konzumiranja repe organizam ubrzano rješava nakupljenih štetnih tvari. Puna je vode i vlakana. Iako je njeno lišće jestivo, kod nas se obično priprema korijen tj. donji dio repe što raste u zemlji. Dozrijeva u jesen. Svježa repa dostupna nam je čitavu zimu, a kisela i tijekom proljeća. Od 100 g sirove i svježu repu čak 87,5 g zauzima voda, 6,7 g odnosi se na ugljikohidrate, a 2,8 g na prehrambena vlakna. Sa 100 g repa tako u organizam unosimo tek 42 kcal, čime se ona svrstava među poželjne namirnice u različitim dijetama za mršavljenje. Zbog značajne doze vlakana česti je zimski saveznik u rješavanju probavnih problema, ali i očuvanju zdravlja crijeva te jačanju tjelesne obrane. Repa je poznata po djelotvornom čišćenju organizma, što joj je priskrbilo naziv kraljice detoksikacije. Bogata je i glukozinolatima, fitotvarima koje ubrzanim funkcioniranjem enzima pospješuju tjelesni metabolizam i izbacivanje štetnih tvari iz organizma.  Repa je dobar izvor minerala. Sadrži željezo i magnezij, koji su važni za dobru krvnu sliku i rad srca, do kalcija i fosfora neophodnih za zdravlje naših kosti i zubi. Sadrži značajne količine vitamina B3, B6 te posebno B9 (folne kiseline), ali i dosta vitamina C te beta karotena. S obzirom na to da su beta karoten i vitamin C poznati antioksidansi koji djelotvorno sprečavaju prijevremeno starenje i propadanje tkiva, ali ujedno pomažu i u zaštiti od raka te srčanožilnih bolesti, o repi se u posljednje vrijeme govori i kao o antikancerogenoj namirnici. U narodu je odavno poznata kao sredstvo protiv zatvora te izvrstan čistač jetre, žučnog mjehura i žučnih puteva. Nerijetko se koristi i za podizanje tjelesne obrane, posebno od virusnih i bakterijskih infekcija koje vrebaju u hladnom dijelu godine. Latinsko ime repe je Beta vulgaris ssp. Crassa. Smatra se da potječe s područja Mediterana, a prvi zapisi o njezinoj upotrebi datiraju još 2.000 godine p.n.e. Njezine prehrambene i ljekovite osobine cijenili su Stari Kinezi i Rimljani. Repa je sastavni dio tradicionalne japanske kuhinje, a nezaobilazna je i u mnogim tradicionalnim kuhinjama.
Najviše hranjivih sastojaka ima u svježoj repi. Mlada i oguljena repa, prerezana napola može se peć, najbolje s maslacem. Od oguljene te narezane na rezance obično radimo salatu, a možemo je i kuhati na pari ili vodi te uz dodatak vrhnja pripremiti umak ili prilog pečenom mesu. Najčešće se od sirove repe radi juha ili varivo. Ona se poput kupusa može i kiseliti, a takva kisela repa je nešto siromašnija vitaminima, a bogatija vlaknima i mineralima, posebno natrijem.
Upotreba u narodnoj medicini:
Za čišćenje od nakupljenih štetnih tvari i za mršavljenje ogulite i naribajte repu, pomiješajte je sa žlicom soli te ostavite stajati u gazi tri-četiri sata. Procijedite pa uzmite kroz dan po žlicu-dvije  kao  sok svaka četiri sata. Dok  za jačanje imuniteta ogulite i naribajte repu te u nju umiješajte tri žlice meda. Ostavite  u gazi oko pet-šest sati, procijedite i uzmite po žlicu soka svaka tri- četiri sata

Pročitajte slijedeće

Autoimune Bolesti

Autoimune Bolesti

Posljednjih pedesetak godina u svijetu je prava epidemija autoimunih bolesti; dijabetesa, multiple skleroze, astme, celijakije, bolesti štitnjače