Obrt ili d.o.o

Piše: Ida Serdarević | Objavljeno: 20.05.2017.
  • Obrt ili d.o.o

Obrt ili d.o.o. pitanje je koje muči sve one koji su se u barem jednom trenu odlučili za okretanje nove stranice u svom životu. Za sve one koji razmišljaju o otvaranju svog malog businessa, slijedi nekoliko zanimljivih i prije svega korisnih informacija koje mogu olakšati proces do ostvarenja konačnog cilja. Nažalost puno je onih koji još uvijek nisu sigurni u razliku između obrta i firme, međutim velik broj ljudi ipak zna kako sam obrt predstavlja malo manje kompliciran proces. 

Svi koji žele postati poduzetnici trebaju znati da ništa ne mogu bez registracije poslovnog subjekta pod kojim će se odvijati djelatnost koju su zamislili. Sve detaljnije informacije mogu se dobiti u nadležnim institucijama kao što je HITRO. Međutim svaki daljnji korak zahtijeva prisutnost i knjigovođe. Ako kojim slučajem nemate svog knjigovođu obavezno nađite osobu koja će vam obavljati poslove vezane uz knjigovodstvo i vođenje različitih pravnih subjekata.

Kao što je već rečeno na samom početku, obrt ne zahtijeva previše komplikacija. Proces je puno brži i naravno jeftiniji nego što je to slučaj kod otvaranja samog poduzeća. Međutim obrt ima isto tako mane, a jedna od njih je zasigurno ograničenje što se tiče broja djelatnosti koje osoba smije obavljati. Ured za gospodarstvo vam može pomoći oko registracije obrta, a ostalom tu ćete dobiti sve potrebne informacije. Među glavnim razlikama između obrta i poduzeća navodi se u postupku koji se odnosi na vođenje samih knjiga. Naime ako niste znali sam obrtnik je taj koji vodi knjigu prihoda i rashoda, dok knjigovodstvo vodi d.0.0. prema određenom poslovnom planu.

Svaki obrtnik može slobodno podizati gotovinu sa svog žiro računa. Međutim obrtnik, odnosno vlasnik određenog obrta ulazi u onu kategoriju osoba koje sebi ne isplaćuju plaću, nego paušalno uplaćuju doprinose u visini od 1.800 kn bez obzira na sam iznos zarade. Kod poreza obrtnik zapravo plaća PDV na samom kraju godine kroz obračunska razdoblja, kako se dogovori. To može biti na mjesečnoj, ili tromjesečnoj osnovi. Porez na dohodak plaća se zapravo na čisti dohodak po obračunu sa samom kraju godine.

Tvrtka ili d.o.o. je poseban pravni subjekt neovisno o vama, gdje ako kojim slučajem stvari krenu loše, gubite početni kapital koji ste uložili, dok pritom naravno nećete ostati bez auta, namještaja, ili nekog drugog dijela imovine. U obrtu vi sami odgovarate svojom vlastitom imovinom. Tu se prije svega radi o jednom obliku samozapozapošljavanja. Kao još jedna razlika između firme i obrta, je sama stručna sprema. Kod obrta je bitno da obavljate djelatnost iz područja koje ste završili bilo da se radi o srednjoj školi ili fakultetu, dok se kod firme možete baviti računovodstvom iako to niste završili.

Pročitajte slijedeće

Kako napisati  vrhunski poslovni e-mail

Kako napisati vrhunski poslovni e-mail

Današnji način dopisivanja uvelike se razlikuje od dopisivanje prije par godina kada je e-mail bio još u povojima. No, koliko god se način dopisivanja promijenio, i dalje trebate poštovati određena pravila formalnog dopisivanja.