Zimnica - priprema za hladne dane

Ljeto je vrijeme kada nam se nudi najveći izbor voća i povrća i vrijeme kada razmišljamo o zimnici i konzerviranju ili zamrzavanju raznih plodova kako bi se pripremili za hladne dane.

Piše: Ana Tomšić Blažan | Objavljeno: 05.07.2017.
  • Zimnica - priprema za hladne dane
  • Zimnica - priprema za hladne dane

Zamrzavanje Osnovno je pravilo zamrzavanja koristiti zdravo, svježe ubrano i zrelo povrće ili voće.  Trajanje povrća i voća u zamrzivaču je 12 mjeseci, a proces je vrlo jednostavan.
Sve što nam je potrebno jesu kvalitetne vrećice koje se mogu dobro zatvoriti i naljepnice na koje ćemo napisati datum pohrane u zamrzivač. Povrću ćemo produžiti trajnost ako ga prije zamrzavanja blanširamo kratko u kipućoj vodi i pustimo da se dobro ohladi.Voće prije zamrzavanje trebamo dobro oprati i posušiti, zatim poslagati na pleh i pohraniti ga u zamrzivač na nekoliko sati. Tek tada ga pakujemo u vrećice. Tako ćemo dobiti lijepe čvrste komade voća koje ćemo moći vaditi iz vrećice ako nam je potrebna manja količina. Sitno voće je najbolje ostaviti u komadu, a veće voćke poput jabuka nasjeći i očistiti.

 Što se isplati zamrzavati? Zamrzavati možemo gotovo sve. Jabuke, jagode, smokve, šljive, grožđe, šumsko voće, limun, buče, bundeve, tikvice, pomidor, paprika, dinja, breskva, nektarina, blitva, kelj, brokula, karfiol, špinat, šparoge, kopriva poriluk, grašak, gljive, kukuruz, začinsko bilje...

Konzerviranje bez konzervansaKako bi kvalitetno spremili zimnicu nije nam potreban konzervans! Postoji mnogo dostojnih zamjena poput bosiljka, limuna ili meda u slatkim varijantama.Potrebno je sterilizirati staklenke. To činimo u pećnici na 100C oko 20 minuta. Vruće povrće ili voće slažemo u vruće staklenke, dobro zatvorimo, okrenemo naopako da se stvari vakum, te vratimo u pećnicu da se postupno dobro ohladi. Ovisno o mašti i potrebama, konzervirati možemo gotovo sve, a osobito su prava delikatesa gljive u maslinovom ulju.Gljive su niskokalorična namirnice bogate proteinima i vlaknima, ali i raznim vitaminima i mineralima što ih čini savršenim izborom za delikatnu zimnicu.Proces pripreme je jednostavan i ne zahtijeva mnogo dodataka.

Za dvije manje teglice potrebno nam je:

1 kg šampinjona
2 dl jabučnog octa
2 dl maslinova ulja
4 češnja češnjaka
Sol, papar, ružmarin, lovor, klinčić
1/2 l vode

Gljive dobro očistimo i narežemo na četvrtine ako su veće, manje primjerke ostavite cijele. Zakuhamo vodu i ocat, dodamo zgnječeni češnjak, lovor, sol, papar i par zrna klinčića.
Ostavimo da kuha 10 minuta.  Gljive izvadimo, raširimo na čistu suhu krpu, dodamo svježe grančice ružmarina, te pustimo otprilike 24 sata da se dobro posuše.
Staklenke zajedno sa poklopcima steriliziramo u pećnici (100C, 20 minuta). Što gušće napunimo teglice gljivama. Nadolijemo maslinovo ulje, dobro zatvorimo te okrenemo naopako nekoliko minuta kako bi se stvorio vakum. Prije konzumacije trebaju odstajati barem mjesec dana kako bi se prožele arome. Rok trajanja im je tri mjeseca. Nakon otvaranje obavezno držati u hladnjaku.

Pročitajte slijedeće