Zdrava prehrana za djecu

Učenje od malih nogu

Piše: Ana Tomšić Blažan | Objavljeno: 12.05.2017.
  • Zdrava prehrana za djecu
  • Zdrava prehrana za djecu
  • Zdrava prehrana za djecu

Kakvu hranu danas jedu naša djeca? Niti jedan naraštaj nije živio u takvom obilju hrane, privlačnog mirisa, okusa i izgleda, velike kalorijske vrijednosti ali sa malo ili nimalo važnih tvari poput enzima, vitamina i minerala kao što je to danas slučaj. Zdravstveno najizazovnija promjena je polazak u vrtić gdje djeca iskuse doticaj s raznim virusima i bakterijama. Zaraze dišnih puteva, pluća, crijeva te alergije pravi su izazov dječjem imunitetu te uzrok čestog izostajanja iz vrtića. 

Ne zaboravite na najmlađe! Odgovornost odraslih jest djeci osigurati dostatan unos prirodnih esencijalnih tvari poput Omega 3 masnih kiselina, probiotika te vitamina i minerala za zadovoljvanje dječjih razvojnih potreba. Današnje stvarno stanje iziuskuje dodatke prehrani u obliku suplemenata, jer zbog prevelike koncentracije GMO-a iz namirnice ne možemo izvući onoliko koliko je organizmu potrebno za pravilnu funkciju. To se posebno odnosi na folnu kiselinu koja je neizostavna za organizam u razvoju. Dobiva se iz povrča koje danas ne osigurava dovoljne količine hranjivih tvari. 

Zašto su važni vitamini, minerali, probiotici i esencijalne masne kiseline? Vitamini se ne mogu pohraniti u zalihe, zbog toga ih trebamo uzimati svakodnevno. Uzimanje Omega 3 masnih kiselina tijekom trudnoće i dojenja je vrlo važno za neurološki razvoj djeteta. Vitamini B skupine nužni su za funkcioniranje imuniteta i razvoja živčanog sustava, smnjuju rzdražljivost te potiču moždne funkcije.  C vitamin se povećano troši u rastu i razvoju, te se brine da tijelo apsorbira dovoljno željeza iz hrane. Cink je osobto važan za imunitet, osobito zbog konzumacije slatkiša, grickalica i gaziranih sokova koji iscrpljuju cink iz organizma. 

OMEGA 3 masne kiseline Važne su za zdravlje djeteta od trenutka začeća. Ključne su za razvoj mozga fetusa te kognitivnih funkcija. Smanjuju rizik pojave astme, alergija, dijabetesa, upalnih bolesti, ADHD-a te su važne za zdravlje srca i krvnih žila. 

PROBIOTICI Danas postoje probiotici u tabletama za žvakanje koji su ukusni i u boji te će ih djeca rado pojesti. Probiotici su korisne crijevne baktrterije koje mijenjaju bakterijsku ravnotežu crijevne flore u korist dobrih bakterija. Potiskuju nepoželjne mikroorganizme, povećavaju apsorbciju hranjivih tvari iz namirnica, olakšava se upijanje minerala te se smanjuje mogučnost upala i infekcija. Probiotici su osobito nužni nakon terapije antibioticima. 

VITAMINI I MINERALI Od začeća do punoljetnost djeteta traje razdoblje najintenzivnijih, najbržih i najzahtjevnijih promjena u organizmu. Da bi mladi organizam zadovoljio potrebu za energijom, te se razvio psihički i fizički, potrebne su velike količine hranjivih tvari bez kojih su procesi izgradnje nemogući. Pomanjkanje potrebne količine esencijalnih tvari može bitno usporiti i poremetiti tijek rasta i razvoja a i potaknuti neželjene procese i bolesti. Osvijestimo našu djecu na vrijeme

Najbolje što možemo učiniti jest od malih nogu učiti naše klince i klinceze o važnosti zdrave prehrane. Time ćemo im razviti svijest ne samo o njihovom vlastitom zdravlju i nastojanju da izbjegnu autoimune bolesti koje su u sve većem porastu, već i o važnosti kupovine prirodnih ekološki uzgojenih namirnica od lokalnih proizvođača. Pružimo im bolju budućnost od one koju mi trenutno imamo. Time također pomažemo razvoju i rastu poljoprivrede u zemlji u kojoj živimo!

Pročitajte slijedeće