Zašto je voda toliko bitna za život?

Voda. Pronađena je svugdje na Zemlji, od polarnih kapa do toplih gejzira. I gdje god voda teče na ovom planetu, možete biti sigurni da ste pronašli život.

Piše: Ana Tomšić Blažan | Objavljeno: 14.06.2017.
  • Zašto je voda toliko bitna za život?

Zašto je voda tako važna molekula za životIspada da nekoliko kemijskih svojstava vodu čini neophodnim za živa bića. Ne samo da voda može gotovo sve otopiti, već je i jedan od samo nekoliko materijala koji mogu postojati kao čvrsti, tekući i plinovit u relativno uskom rasponu temperatura.
Voda, sa svojim zadivljujućim svojstvima otapanja, savršen je medij za prijenos tvari, kao što su fosfati ili kalcijevi ioni, u stanice i iz njih. Čini se da u posljednje vrijeme mnogi nose vodu u bocama posvuda gdje god idu. Zapravo, postala je drugo najpopularnije piće (iza bezalkoholnih pića).
Kada gubimo više vode nego što unosimo, dolazi do dehidracije.

Zašto je važno svakodnevno piti dovoljno vode? 1. Konzumacija vode pomaže održavanju ravnoteže tjelesnih tekućina. Vaše tijelo se sastoji od oko 60% vode. Funkcije ovih tjelesnih tekućina uključuju probavu, apsorpciju, cirkulaciju, stvaranje sline, transport hranjivih tvari i održavanje tjelesne temperature.
2. Voda može pomoći u kontroli kalorija. Već godinama, osobe na dijetama piju mnogo vode kao dio strategije mršavljenja. Dok voda nema čaroban utjecaj na gubitak težine, odlična je zamjena za sokove s velikim udjelom šećera. Hrana s visokim sadržajem vode ima veći volumen što zahtijeva više žvakanja, što vam pomaže da se osjećate sitijima. Hrana bogata vodom uključuje voće, povrće, juhe, zobene pahuljice i grah. 3.Voda pomaže energizirati mišiće. Stanice koje ne održavaju ravnotežu tekućina i elektrolita se smanjuju, što može rezultirati zamorom mišića.  Tijekom vježbanja, važno je unositi dovoljno tekućine. Također prije te nakon tjelesne aktivnosti.4. Voda pomaže u održavanju dobrog izgleda kože. Koža sadrži puno vode i djeluje kao zaštitna barijera kako bi se spriječio gubitak viška tekućine. Dehidracija čini kožu suhom i naboranom. 5. Voda pomaže bubrezima. Tjelesne tekućine prenose otpadne proizvode unutar i izvan stanica. Glavni toksin u tijelu je dušik ureje u krvi, otpad koji je topiv u vodi i koji prolazi kroz bubrege da se izluči u urinu. Kada dobijete dovoljno tekućine, urin slobodno teče, svijetle je boje i bez mirisa. Kada tijelo ne dobiva dovoljno tekućine, koncentracija urina, boja i mirisa se povećava jer bubrezi zahvaćaju dodatnu tekućinu za tjelesne funkcije. 6. Voda pomaže u održavanju normalne funkcije crijeva. Odgovarajuća hidratacija zadržava tvari koje teku kroz gastrointestinalni trakt i sprečava zatvor. Kada ne unosite dovoljno tekućine, debelo crijevo vuče vodu iz stolice kako bi održalo hidrataciju - a rezultat je zatvor.

Ako mislite da trebate više piti, evo nekoliko savjeta kako povećati unos tekućine i iskoristiti prednosti vode: Popijte piće uz svaki obrok.
Odaberite pića koja volite; Vjerojatno ćete piti više tekućine ako vam se sviđa okus.
Jedite više voća i povrća. Oko 20% našeg unosa tekućine dolazi od hrane.
Držite bocu vode u blizini: u automobilu, na radnom stolu ili u torbi.
Odaberite pića koja odgovaraju vašim individualnim potrebama.

Pročitajte slijedeće

PRIČA O VITAMINU C

PRIČA O VITAMINU C

Vitamin C, također poznat kao L-askorbinska kiselina, je vodotopljivi vitamin koji je prirodno prisutan u nekoj hrani te je dostupan kao dodatak prehrani.