Kako postići zategnutost kože lica, a izbjeći kirurški zahvat?

Piše: Karlo Mjeda | Objavljeno: 29.01.2017.
  • Kako postići zategnutost kože lica, a  izbjeći  kirurški zahvat?

Kako postići zategnutost kože lica, a izbjeći kirurški zahvat? Na tržištu se često pojavljuju nove metode i novi uređaji koji svojom primjenom koži vraćaju zategnutost i čvrstoću. Da bi se razumjelo njihovo djelovanje potrebno je znati osnovne strukture kože i događaje u koži koja stari.
Koža ima tri sloja, a za njezinu čvrstoću važan je srednji sloj koji se naziva dermis. On veže površinski sloj s potkožnim masnim tkivom, a ima svoj površinski i duboki dio. Osim potporne uloge ima i važnu ulogu u hranjenu kože jer je dobro prokrvljen. Debljina dermisa povećava se tijekom djetinjstva i adolescencije, a stanjuje se nakon 50. godine. Dermis se sastoji se fibroblasta, kolagenih i elastičnih vlakana. Fibroblasti su stanice dermisa odgovorne za stvaranje elastičnih i kolagenih vlakana i glikozaminoglikana koji tvore potporno tkivo kože. Nalaze se u vlaknastom matriksu i povezane su s mrežom vlakana koju tvore. Njihov se broj s godinama smanjuje, a postaju i manje produktivni što dovodi do smanjenja broja makromolekula međustaničnog matriksa.

Djelovanje i mogućnosti nekirurških metoda

Nekirurške metode nastoje očvrsnuti kožu, postići zadebljanje dermisa i veću gustoću. Djeluju na dva načina – jedan je mišićna stimulacija mišića lica, a druga je namjerno oštećivanje struktura kože koje ju potiču na popravak.
Sve nekirurške metode (osim mikrostruja) žele potaknuti fibroblaste na stvaranje novog kolagena kako bi potporna uloga dermisa bila što jača. U tome se primjenjuje infracrveno svjetlo, radiofrekventni elektromagnetski valovi, ultrazvuk, laser, IPL. Novijim tehničkim mogućnostima nastoji se postići njihova kombinacija i što bolji učinak. Tretmani se ponavljaju u određenim razmacima, a nakon kojih slijede tretmani održavanja. Zajedničko im je da nisu bolni, poneki stvaraju osjećaj topline u koži i crvenilo koje vrlo brzo prolazi.
Prije dvadeset godina počele su se primjenjivati mikrostruje koje djeluju na potkožne mišiće lica, stimuliraju ih i tako djeluju na bolju prokrvljenost kože. Na licu nisu stalno svim mišići aktivni, pa se mikrostrujama nastoji postići njihova aktivacija i time zatezanje kože.

Zatezanje infracrvenim svjetlom

Zatezanje infracrvenim svjetlom koje zagrijava kožu dubinski i potiče stvaranje novog kolagena, a pogotovo se preporučuje se bore okolo očiju i na čelu.
Ultrazvuk koji se primjenjuje je jačine 5 MHz, a potiče razvoj novog kolagena i stvara prirodan učinak podizanja tonusa i liftinga tijekom vremena. Povećana temperatura također stimulira dotok krvi u tretirano područje kojom dolazi više kisika i hranjivih tvari. Korist pojačanog dotoka krivi je i u pojačanom dotoku limfe koja pomaže u otklanjanju toksina i otpadnih tvari. Nakon tretmana moguće je lagano crvenilo kože koje prolazi.
Radiofrekventni valovi djeluju na molekule vode u tkivu, pri čemu se oslobađa energija u obliku topline koja kontrolirano zagrijava tkivo, izaziva mikro upalnu reakciju i dovodi do regeneracije i stvaranja novog kolagena. Tako se potiče se obnova starog i proizvodnja novog kolagena, što znatno poboljšava izgled i strukturu kože. Koža dobiva na tonusu, postiže se poboljšanje kontura lica u predjelu ispod brade, uklanjanja se podbradak i zateže koža cijelog vrata.

Mehanizam djelovanja uređaja Intraca

Na Europskom dermatovenerološkom kongresu u Istanbulu 2013. predstavljen je uređaj Intraca - koji koristiti mikroiglice veličine 0,3 mm s radiofrekventnom energijom na vrhu. Mehanizam djelovanja je sljedeći: iglice okomito ulaze u kožu i u srednjem sloju kože emitiraju radiofrekventnu energiju nakon koje dolazi do denaturacije i koagulacije tkiva što je poticaj za stvaranje novog kolagena i krvnih žila dermisa. Ovaj uređaj primjenjuje djelovanje kolagen indukcijske terapije s mikroiglicama i radiofrekventne energije na stvaranje novog kolagena i neovaskularizaciju dermisa.
U poticanju stvaranja novog kolagena danas se primjenjuju i valjci s mikroiglicama (roleri) koji stimulira proizvodnju kolagena i vidljivo poboljšava izgled i tonus kože.
Iako su sve navedene metode različite, cilj im je jednak: postići što ljepši, zategnutiji i mladalački izgled kože.